Фазы луны

Партнёры

Баннер
Dārzs un vide
Проектирование, создание и уход за садами и насаждениями

СПКК
Совет Предпринимателей Кекавского Края

Предприниматели Марупе
Общество "Предприниматели Марупе"

FACEBOOK

Кто на сайте?

Сейчас 346 гостей онлайн

free counters

Telpaugi Ziemassvētkos (Лат. яз.)

Ziemassvēku kaktusu laiks

Skaistums, kurš mūs arī iepriecina tuvojoties gadu mijai ir šlumbergera (Schlumbergera syn. Zygocactus), ko tautā sauc par Ziemassvētku kaktusu. Tas zied gada tumšākajā laikā no novembra līdz janvārim, kad šo kaktusu dzimtenē Brazīlijā ir karsta tropu vasara.

Šlumbergeras ziedēšanas laiks ir atkarīgs no hibrīda krustojuma vai šķirnes.

Savvaļā tā aug Centrālajā un Dienvidamerikā mitros tropu mežos, galvenokārt Brazīlijā. Tās dabā aug kā epifīti, uz koku stumbriem un zariem (līdzīgi kā orhidejas). Tomēr tās pieder kaktusu dzimtai (Cactaceae), lai arī pēc formas nemaz neatgādina tradicionālos kaktusus.

Populārākās šķirnes

Dabā sastopamas 6 šlumbergeru sugas, turklāt mūsdienās ir jau izveidotas ap 100 šķirņu ar dažādu nokrāsu sarkaniem, oranžsarkaniem, iedzelteniem arī baltiem ziediem. Mūsu mājās uz palodzēm visbiežāk sastopamā ir nošķeltā šlumbergera (Schlumbergera truncata) ar sārti rozā ziediem un S. truncata x S. russelliana hibrīdi (S. x buckleyi). Taču ar katru gadu nāk klāt aizvien jaunas šķirnes.

Augšanas forma šlumbergerām lielākoties ir nokarena, bet jaunākie hibrīdi veido stāvu zarojumu. Lai augs «iznestu» visu savu krāšņumu, tam var piemeklēt labāku eksponēšanās vietu. Nokarenajām formām vairāk piemēroti būs iekaramie trauki, grozi, vai trauki uz augstas kājas, nevis līdzena palodze. Vēl kāda nianse – šlumbergeras viskrāšņāk izskatīsies, ja varēs augt uz visām pusēm vienādi. Novietojums uz palodzes veicinās zaru izliekšanos uz brīvo pusi.

Radinieki ir Lieldienu kaktusi

Pavasarī savukārt zied Ziemassvētku kaktusu radinieki Lieldienu kaktusi (Epiphyllum russellianum var. gaertneri syn. Schlumbergera, Rhipsalidopsis, Hatiora) un Rhipsalidopsis rosea syn. Hatiora, Rhipsalis. Ap Lieldienu laiku tos bagātīgi ziedošus var nopirkt puķuveikalos. To ziedu forma un zaru posmiņi (filokladiji) nedaudz atšķiras no Ziemassvētku kaktusa.

 

 

Sargā no saules

Ziemassvētku kaktusi ir pieticīgi, viegli kopjami un savu kopēju priecēs raisot ziedus vienu pēc otra. Rūpīgi kopjot un izdabājot savam mīlulim tas, protams, ziedēs jo košāk un bagātīgāk.

Galvenais – nepārcensties ar laistīšanu, mēslošanu un vasarā pasargāt no tiešiem saules stariem. Labāk to novietot paēnā, jo dabā tas aug pamežos nevis atklātās, apsauļotās vietās.

Ziemā gan šlumbergera būs pateicīga par dienvidu pusi, savukārt pavasarī tā jāpārvieto uz citu – austrumu vai rietumu pusi.

Vasarā kaktusam patiks baudīt svaigu gaisu uz balkona vai terases, tikai jaatceras par noenojumu. Ja varat atļauties kaktusu iznest dārzā, tad augs jāsarga ne tikai no saules, bet arī no gliemežiem.

Audzē siltumā

Šlumbergeras ir izturīgi augi, tās spēj izdzīvot temperatūras robežās no 2 līdz 38 grādiem, bet nevajag lieki eksperimentēt, ierastākais siltums tām ir robežās no 18 līdz 30 grādiem. Rudenī, lai ieriestos ziedpumpuri, nepieciešama zemāka temperatūra – ap 10 – 15 grādiem. Līdz ko ziedpumpuri izveidojušies, kaktusiņu novieto siltākā vietā.

Ja ziemā kaktusiņš netiek traucēts, gaismas tam pietiek un telpa ir pavēsa, tas ierieš ziedpumpurus otrreiz un uzzied uz pavasara pusi. Otrā ziedēšana parasti nav tik bagātīga, bet par to nav jāsatraucas, tas ir normāli.

Kāpēc birst ziedpumpuri?

Rudenī, kad veidojas ziedpumpuri, šlumbergerai jāatrod patstāvīga vieta, to nevajadzētu pārvietot. Līdz ko pumpuriņi noformējušies un plaukst, to var pārlikt citā vietā. Bieži vien no veikala pārnestiem kaktusiem pumpuri var nobirt. Tie ir lieli sirdsēsti kopējam, bet tā diemžēl notiek. Iemesli var būt dažādi, bet jāsaprot, ka ceļā no audzētavas līdz mūsu palodzēm augi pārcieš lielu stresu. Tie var būt dabūjuši pasalt vai ilgi pabijuši tumsā, ilgstoši iekaltēti veikalā, vai tieši otrādi, – pārlaistīti, varbūt arī aplieti ar aukstu ūdeni.

Ja nobirst kāds gala posmiņš vai daži pumpuri, tad tas nav liels zaudējums. Iespējams, ka kaktusiņš ir tik pilns ar pumpuriem, ka tam nepietiek spēka, lai visus izziedinātu. Šādu reakciju sauc par dabīgu ziedu normēšanu.

Laista vienmērīgi

Šiem kaktusiem patiks, ja tos laistīs vairāk nekā ierastos adataiņus. Īpaši vasarā tam nepieciešams vienmērīgs mitrums. Kaktusiņu laista, kad ir izžuvusi augsnes virskārta. Drīzāk pa retam tas arī pacietīs iekaltēšanu, bet pārlieku slapjumu gan nē, īpaši, ja laiks vai telpas temperatūra ir vēsa.

Rudenī, kad telpa ir pavēsa, laista mazāk, bet pavisam sakņu kamolu neiekaltē, jo kā zināms, tad kaktusiņam sāk veidoties ziedpumpuri.

Laistīšanu samazina arī pēc ziedēšanas, tad augs iziet miera periodu līdz jaunajam pavasarim.

Ja mitruma par daudz

Bieži vien kaktusam it kā ne no šā, ne no tā nokrīt vesels zars. Tad jāpārbauda vai nav substrāts par slapju. Šlumbergerām ir vēl kāda īpatnība – kaut arī laistīšana ir pietiekamā, gadās, ka zariņš izskatās apvītis. Normāla kopēja reakcija uz šādu skatu liek laistīt vairāk, jo vītums ir mitruma trūkuma pazīme. Šinī gadījumā jārīkojas pretēji – augs ziņo, ka mitruma par daudz. Noteikti beidziet laistīt, nolejet lieko ūdeni un kādu laiciņu augu nelaistiet vispār.

Baro ar mēru

Kā jau epifīts, kaktusiņš pārtiek no tā, ko saņem ar nokrišņiem, vai kas nobirst un sadalās turpat pie saknēm kādā koka mizas spraugā. Tāpēc bagātīga mēslošana tam nav nepieciešama. Mēslo līdzīgi kā orhidejas ar vāju komplekso minerālmēslojumu, reizi mēnesī. Miera periodā pēc ziedēšanas nemēslo nemaz.

Pārstāda pavasarī

Labvēlīgs laiks šlumbergeras pārstādīšanai ir aprīlis, maijs. To var pārstādīt arī vasarā, vienīgi rudenī – pumpuru veidošanās laikā to nevajadzētu darīt. Pārstāda tikai nedaudz lielāka podiņā. Substrātu gatavo irdenu, gaisa un ūdenscaurlaidīgu, pH 5,5-6,5. Svarīgi poda apakšā iebērt drenāžas kārtu – keramzītu vai rupju granti. Stāda vai nu tīrā bagātinātas kūdras substratā, kam nedaudz piejaukta smilts, vai arī gatavo augsnes maisījumu no lapu zemes, kas bagātināta ar kūdras substrātu un smilti.

Veido frizūru

Lai kaktusiņš veidotu kuplāku krūmiņu un ieriestu vairāk ziedpumpuru, pavasarī augu galotņo – katram kaktusa zaram norauj gala posmiņus. Labāk ir atraut, stingri pieturot augu, nevis griezt ar grieznēm. Kaktusiņš dzīs jaunus dzinumus un zarosies.

Pavairo ar spraudeņiem

Pats vienkāršākais pavairošanas veids ir ar stumbra spraudeņiem – posmiņiem (filokladijiem). Bieži vien jau pie katra posmiņa pamatnītes ir izveidojušās gaisa saknītes, atliek tik tos saudzīgi atraut, un iestādīt bagātinātā kūdras substrātā, kuram piejaukta smilts, attiecībā 1:1. Vislabāk ņemt spraudenīti ar vairākiem posmiņiem, vismaz diviem, trim. Spraudeņa apakšdaļu ķīļveidīgi apgriež, griezuma vietu apkaisa ar kokogli un apžāvē. Vislabāk to darīt pavasarī vai vasaras sākumā.

Teksts Ingūna Gudrupa

Обновлено 16.12.2010 08:17
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Реклама

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.