Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 531 viesi 

free counters

Dārza pasaule 09.2019

Žurnāls “Dārza Pasaule” septembrī

•    Vasaras izskaņā žurnāla redakcija saņēma daudz lasītāju jautājumu – kāpēc augi slimo, kas, kopjot dārzu, darīts aplam? Taču, iespējams, kļūdu nemaz nav, jo neviens no mums nespēja novērst pērnā sausuma, šīpavasara salnu vai vasaras krusas ietekmi. Tāpēc dārzkopības institūta vadošās pētnieces Edīte Kaufmane un Sarmīte Strautiņa, dārzeņkope Mārīte Gailīte, stādaudzētavas “Heimanis” īpašnieks Pēteris Heimanis un stādaudzētavas “Pīlādži” saimnieks  tomēr šo dārzkopības sezonu nesauc par “neražas gadu”. Tā bijusi laba dienvidu kultūrām – aprikozēm un persikiem; arī aveņu raža, ja vien tās tikušas laistītas, ir apmierinoša.

•    Klāt septembris – rudens stādīšanas laiks. Stādot augļukoku – ābeļu un sala izturīgo bumbieru, pīlādžu, kizilu, lazdu  un ogukrūmu kailsakņus atcerieties, ka jāizvēlas jau nobrieduši stādi, kam vairs nav lapu. Saknēs zem zemes dzīvības procesi neapstāsies līdz sala atnākšanai. Nepārsteidzieties ar sīpolpuķu stādīšanu līdz zeme nav atdzisusi līdz +9°C. Tātad – pagaidiet līdz septembra beigām.   
•    Jau 300 gadus Eiropā saulespuķes audzē eļļas iegūšanai, taču vēl pārsimts gadus iepriekš tās no Amerikas tika ievestas sava skaistuma dēļ. SIA “Onava” vadītājs Vilnis Onkelis atgādina, ka ir gan viengadīgi, gan daudzgadīgi augi, bet plānojot, kādas saulespuķes augs dārzā, iespējams izvēlēties šķirnes ar tumšiem, gaišiem, divkrāsu un pildītiem ziediem. Vēl atcerieties, ka Nīderlandē izaudzēta 7,5 m gara saulespuķe, bet Latvijā garākā saulespuķe sasniegusi 4,9 m. Ir arī bonsai tradīcijās audzēta saulespuķe – tikai 5 cm augsta.
•    Esam pieraduši pie parastām divslīpu siltumnīcām, bet Liepājas novada Bārtas pagasta „Grantu” māju saimnieks Aldis Lazdups savai sievai Vinetai uzbūvēja kupolveida siltumnīcu, kuras augstums ir 4,2 metri. Šādas siltumnīcas priekšrocība – augiem ir vairāk gaisa un tiem nav jādzīvo pārkarsušā telpā. Ir iecere siltumnīcas vidū iestādīt apelsīnu koku.
•    Lai veicinātu dārzu tūrisma attīstību, šovasar atklāts jauns projekts: Igaunijas–Latvijas pārrobežu programma „Dārza pērles”. Tas nozīmē jaunus dārzu tūrisma galamērķus speciāli dārzu mīļotājiem Vidzemē, Dienvidigaunijā un Igaunijas salās.  Latvijā, galvenokārt Vidzemē, tādu ir 11, Igaunijā – 13. Viesi tiks gaidīti arī vēl oktobrī.
Ja interesē, kā ziemeļu kaimiņos – Pērnavas apkaimē – salīdzinoši nelielā piepilsētas teritorijā (1200 m2) var izveidot ornamentālo dārzu ar ziemciešu dobēm un gaumīgi atrodot vietu saimniecības zonai –var doties uz Maies Vridolinas dārzu. Turpat tuvumā ir arī Vīvi Lepikas eksotisko augu dārzs. Tālāk var doties uz Saare-Tõrvaaugu vīnogu saimniecību, kur plēves tuneļos tiek eksperimentēts arī ar mūsu pusē pazīstamo šķirni ‘Zilga’.

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 29 augusts 2019 23:35
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.