Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 590 viesi 

free counters

Dārza pasaule 03.2012.

Numurā lasi:

Skaisto vīriešu simbols narcises
Lai gan narcises to krāsas un ziedēšanas laika dēļ mums saistās ar sauli, pašām puķēm saulains laiks ne īpaši patīk. Sevišķi šķirnēm, kuru ziedos jaušami sarkanie toņi.
Interesentiem ir ko izvēlēties, jo ir reģistrēts gandrīz 30 tūkstošu šķirņu, tiesa, plaši audzē krietni mazāk šķirņu. Katru gadu tiek radīts ap 300 jaunu šķirņu.

10 jautājumi par dārzeņu audzēšanu konteineros
Konteineros līdzās krāšņi ziedošām puķēm aizvien biežāk redzami garšaugi, salāti un pat dārzeņi. Podus vai kastes var novietot uz lodžijas, terases vai dārzā, kur citādi nav iespējams neko iestādīt. Tādējādi kārotie zaļumi un dārzeņi būs ne tikai interesants akcents, bet allaž pa rokai saimniecei. Konteineros augus var audzēt jebkurā vietā, galvenais – lai tiem pietiek gaismas.Konteineros audzē samērā nelielus, kompaktus augus – miniatūras formas tomātus, dekoratīvās paprikas (saldās un sīvās), pepino, sīkaugļu baklažānus, kā arī visu veidu salātus un garšaugus, sīpolus – steidzināmos lociņus, maurlokus, batūni un dekoratīvos sīpolus –, lapu un sakņu pētersīļus un selerijas, dilles utt. Uzsienot vai atbalstot uz palodzes vai lodžijas var audzēt gurķus. Ja konteinerus novieto uz terases vai dārzā, tie būs piemērota vieta prāvāka auguma dārzeņiem.
•Konteineros var audzēt pat kartupeļus! Tiesa, tie nav tik izskatīgi, bet pilsētniekam, kuram nav dārziņa, uz Jāņiem pašaudzētu jauno kartupelīšu baudīšana būs tīrā eksotika.
•Traukos dārzeņus var stādīt kopā ar krāšņi ziedošām puķēm, piemēram, kresēm, alisēm, zemajām samtenēm, salvijām, lobēlijām un citām vasaras puķēm.

Reibinošās lavandas
Lavandu (Lavandula) smarža cilvēkus neatstāj vienaldzīgus, tā rada gan patīkamas, gan ne tik patīkamas izjūtas. Tomēr, lai arī kādas būtu katra attiecības ar lavandu smaržu, šā vienkāršā zieda skaistumu grūti noliegt.
Lavandas ir daudzgadīgi augi, kam patīk siltums un kas aug lielākoties Vidusjūras reģionā, tomēr tās labi zied arī pie mums. Lai gan mūsu dārzkopjus vēl arvien mulsina lavandu ziemošanas iespējas, tās aizvien vairāk ienāk Latvijas dārzos. Lai gan lavandas tagad atkal kļūst populāras, šie augi Latvijas audzētāju aprūpē ir jau gadiem ilgi. To mode esot viļņveidīga, piemēram, plašu interesi lavandas radījušas aptuveni pirms desmit gadiem, tad tā noplakusi.

Ziemo tāpat kā rozes
Dārzkopji apgalvo, ka ziemā lavandas dažreiz izsalst, tomēr Nacionālā botāniskā dārza dārzkopības speciāliste Biruta Audriņa savā praksē tādus gadījumus neatceras.
Pirms ziemas, kad augsne sasalusi, lavandas jāsedz līdzīgi kā rozes – ar egļu zariem. Īpaši tas nepieciešams jaunajiem augiem. Ja galotnes ziemā tomēr apsalst, pavasarī tās apgriež.

Pabaro daudzgadīgos dārzeņus pēc ziemas guļas
Katrā sakņu dārzā audzē ne tikai viengadīgos, bet arī daudzgadīgos dārzeņus – rabarberus, skābenes, maurlokus, mārrutkus, piparmētras, melisas un pat sparģeļus. Bieži vien tie aug savā nodabā bez īpašas kopšanas un uzmanības, taču daudzgadīgos dārzeņus tāpat nepieciešams mēslot.
Rudenī no iegādātās kūtsmēslu kravas sava tiesa tiek arī daudzgadīgo augu dobei. Patiesībā kūtsmēsli tiem nav labākais mēslojums, jo barības elementi no daudzgadīgajiem dārzeņiem atbrīvojas samērā vēlu, parasti augustā, bet ražu no tiem mēs iegūstam agri. Savukārt nav iespējams gadiem ilgi vākt ražu, neko nedodot pretim. Ja daudzgadīgajiem augiem ir labi attīstīta sakņu sistēma, tie spēj paņemt barības elementus arī no dziļākiem augsnes slāņiem. Tikai augsnei jābūt pietiekami irdenai, un tieši to nodrošina organiskais mēslojums. Kūtsmēslos parasti ir daudz nezāļu sēklu, turklāt tajos ir iespējama augu (un cilvēku) patogēnu klātbūtne, bet kompostiem šādu trūkumu nav.

Lotosi – dievinātie, skaistie, vērtīgie
Lotosi (Nelumbo) uz mūsu planētas aug jau ļoti sen, to atrastās fosilijas datētas ar krīta periodu. Zinātnieki uzskata: ja lotosi nebūtu audzēti kultūrā, tie līdz mūsdienām nebūtu izdzīvojuši un jau sen būtu izzuduši. Vai gribat pamēģināt tos kopt arī sava dārza ūdenskrātuvē?
Lotoss ir daudzgadīgs ūdens lakstaugs ar spēcīgiem, resniem, posmainiem sakneņiem, no kuru mezgliem uz visām pusēm augsnē stiepjas sīkākas saknes. Tuvojoties ziemai, sakņu mezglos sakrājas ciete, tie kļūst stipri resnāki un atgādina prāvus gurķus. Šajos mezglos raisās pumpuri, no kuriem veidojas gan lapas, gan ziedkāti.

Citas tēmas:
•Augļu dārza mēslošana pavasarī
•Vienkārši prieka pēc   
•Latvijā radītas jaunas ābeļu šķirnes
•Pabaro košumdārzu!
•Augu seka piemājas dārzā
•Kā modināt augsni sējai un stādīšanai
•Veido savu kolekciju. Vasaras puķes
Kleomes, monucellas, krustaines, sanvitālijas.

DARĀM TĀ
•Dārza darbu kalendārs
•Kā pareizi sagatavot potzarus
•Klasiskā potziedes recepte
•Ko ir izdevīgi vai neizdevīgi audzēt
•10 pārbaudītas patiesības par tomātiem
•Ja dārzeņus nepērk lielveikalā vai tirgū
•Dopingi sēklām, dēstiem
•Kā lietot fosfora mēslojumus
•Asparāgs ar drediem
•Vai savus telpaugus laistāt pareizi?
•Izaudzē eņģeļtaures koku!
•Augi tievēšanai un ēstgribai

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 02 marts 2012 14:27
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.