Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 488 viesi 

free counters

Dārza pasaule 01.2012.

Vēsturiskas vērtības – rīcini
Rīcinus audzē galvenokārt vērtīgo sēklu dēļ, bet Baltijas klimatā tie ir tikai košumdārza augi.
Dzimtenē – tropu klimatā – rīcini aug kā mūžzaļi augi, sasniedzot vairāku metru augstumu gluži kā koki, bet mūsu mērenajā klimatā tie ir viengadīgi.
Šķirņu nav daudz. Daļa aug kā teju divmetrīgi krūmi, bet daži ir aptuveni metru gari ceri ar zaļiem vai koši krāsainiem dzinumiem. Ziedi sīki, neizteiksmīgi, bet no vasaras vidus rīcini rotājas ar koši violeti sarkaniem vai oranžbrūniem adatainiem sēklu bumbiņu čemuriem.

Piekalnēs viss joprojām īsts
Lita Beiris un Guntis Gailītis sevi uzskata par īstiem piebaldzēniem un kopj senču atstāto mantojumu.
“Manu senču atstātais mantojums, viņu dzīves laikā sastrādātais ir apbrīnas vērts. Pieskaries jebkurai viņu atstātai lietai, aizdomājies par paveiktā apjomiem, kvalitāti un, gribi vai ne, rodas jautājums: vai šodien mēs varētu tieši tāpat – dzīvot un strādāt ar tik lielu vērienu, tālredzīgi domājot par nākotni? Atbildēt nevaru. Kopš pirmās dienas, kad atguvu dzimtai piederošo īpašumu, ir skaidra vīzija: gribam to sakopt un iekārtot pēc labākās sirdsapziņas,” saka Guntis.

Dienvidamerikas kartupeļi uluki aug arī Latvijā
Ullucus tuberosus ir Basellaceae dzimtas daudzgadīgs pārtikas augs, ko audzē Dienvidamerikas Andu reģionā. Tur tas ieņem pirmo vietu – tikai pēc tiem ir kartupeļi.
Lapas un dzinumus izmanto līdzīgi kā spinātus, bet bumbuļus (gumus) –
tāpat Uluki Dienvidamerikas Andos aug līdz 3800 m virs jūras līmeņa. Tos pārtikā lietoja jau inki – ilgu laiku pirms eiropiešu ienākšanas Amerikā. Tagad tos audzē arī citur pasaulē un arvien lielākās platībās sāk audzēt Ukrainā. Augs ir samērā sala izturīgs, pacieš līdz mīnus 12 °C temperatūru.kā mēs kartupeļus.

Florāriji – sukulentu kompozīcijas stikla traukos
Sukulentu kompozīcijas stikla traukos – florāriji – ir interesants akcents interjera papildināšanai.
Florāriji ir daļēji slēgti stikla trauki, kuros plānā substrāta kārtiņā aug sausumizturīgi augi.
Daudzveidīgo telpaugu klāstā sukulenti izceļas ar fantastisku izturību pret neparedzētu barības vielu un ūdens trūkumu, bet ar bezierunu prasību pēc saules gaismas visa gada garumā. Vienas sugas sukulentie augi spēj vienlīdz labi izskatīties kā miniatūrās, tā arī iespaidīgās formās. Sukulentiem piemīt savdabīgas spējas vairoties gan ar nokritušām lapām, gan ar noliektņiem, gan ar galotnes un stumbra spraudeņiem, gan ar atvasēm, gan ar sakņu dalīšanu, gan ar sēklām, tādēļ tie ir vispiemērotākie augi florārijiem.

Ceriņi – parastie un neparastie

Lauku sēta, ciemats Kurzemes jūrmalā un katrs latvisks piemājas dārzs nav iedomājams bez ceriņiem. Tie mūsu apstādījumos ir tik ierasti, ka bieži tiek uztverti kā vietējās floras pārstāvji, lai gan patiesībā ir vieni no pirmajiem introducētajiem krāšņumaugiem. Minētais gan attiecas uz vienu sugu – parastajiem ceriņiem, bet kolekcijās sastopami ceriņkrūmi, kuru izskats nepārprotami liecina: tie ir svešzemnieki.
Dārzos audzē galvenokārt ceriņu šķirnes, jo tām ir lielāki, daudzos gadījumos pildīti ziedi, liela toņu dažādība un atšķirīgs ziedēšanas laiks. Mūsdienās šķirņu skaits jau iesniedzas otrajā tūkstotī. Lielākā daļa šķirņu izveidotas, par pamatu ņemot parastos ceriņus, taču arī no vairāku citu sugu vecākaugiem atlasīts pa kādai šķirnei.

Buļbas, zemes pupas, kartiņi, tupeņi, rāceņi...
Šādos un vēl daudzos citos vārdos Latvijā tiek dēvēti kartupeļi. Šī kultūra ieņem ļoti nozīmīgu vietu ne vien lielražošanā, bet arī gandrīz katrā mazdārziņā, jo kas gan var būt gardāks par pašaudzētiem kartupeļiem... Lai gan kartupeļu audzēšana ir pa spēkam ikvienam un nav nepieciešamas īpašas priekšzināšanas, tomēr, lai ieguldītais darbs atmaksātos un sagādātu prieku, dažas nianses tomēr jāzina.
Mazdārziņos kartupeļus audzē lielākoties tradicionāli, taču ir arī vairākas netradicionālas audzēšanas metodes, kas sevišķi izplatītas Krievijā. Pagājušā gada Dārza Pasaules novembra numurā jau stāstījām, piemēram, par kartupeļu audzēšanu salmos. Lūk, vēl dažas, iespējams, mazāk zināmas metodes...

Mespils aug arī Latvijā

Mespils tiek kultivēts jau vairāk nekā 3000 gadu, īpašu uzmanību izpelnoties grieķu un romiešu laikos. Taču 17. un 18. gadsimtā mespilu nomainīja citi daudz gardāki augļi un tā nozīme ēdienkartē krietni saruka. Augu var izmantot arī ārstniecībā. Latvijā mespili atrodami un ieteicami audzēšanai kolekcijās, tie samērā labi pārcieš ziemu. 
Mājiņas kukaiņiem
Anglijā par kukaiņu mājiņām dārzā neviens nebrīnās, tāpat kā pie mums – par putnu būrīšiem.

Jaunas bumbieru šķirnes

Pērn reģistrētas trīs jaunas bumbieru šķirnes, kas izveidotas no Rūdolfa Dumbrava selekcionētajiem hibrīdiem.
Jaunumi vīnogu dārziem
Tik daudz jaunu šķirņu, kas devušas pirmo ražu Latvijas vīnogu dārzos, līdz šim vēl nav redzēts.
Vērtīgais topinambūrs
Vēsturiski par Mespilus germanica dzimteni tiek uzskatīta Irāna, Persija, Grieķija. Mespils tiek kultivēts jau vairāk nekā 3000 gadu, īpašu uzmanību izpelnoties grieķu un romiešu laikos. Taču 17. un 18. gadsimtā mespilu nomainīja citi daudz gardāki augļi un tā nozīme ēdienkartē krietni saruka. Augu var izmantot arī ārstniecībā. Latvijā mespili atrodami un ieteicami audzēšanai kolekcijās, tie samērā labi pārcieš ziemu.

Daudz jaunu puķu šķirņu
Dārza Pasaule aptaujā dažus no selekcionārus saimes, lai uzzinātu, kādi jaunumi aizvadītajā gadā ziedēja viņu laukos.
Veido savu kolekciju - gardēnijas, klīvijas, medinilas, zāmijas

DARĀM TĀ

•    Kā augus mēslot ar kalcija nitrātu
•    Dārza darbu kalendārs
•    Kādi ir agrotīkli un kā tos izmantot
•    Laiks steidzināt garšaugus un bietes
•    Diedzējam sēklas maltītei
•    Ierīkojam dārzu uz palodzes
•    Kā pagatavot minisiltumnīcu uz palodzes
•    Ko darīt ja tev uzdāvināta gerbera podiņā
•    Istabas puķu ziemas likstas un kā ar tām cīnīties
•    Granātkokus var audzēt arī telpās
•    Mācāmies pareizi nofotografēt puķes
•    Telpaugu podi aizņemtiem cilvēkiem
•    Augu eļļas veselībai

Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 03 janvāris 2012 23:39
 
on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.