Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 560 viesi 

free counters

Kā izvēlēties dārza grieznes un pareizi tās kopt

Ir iestājies pavasaris - karstākais laiks jebkuram dārzkopim un daiļdārzniekam. Aprīlī galvenie dārza darbi saistās ar novecojušo un bojāto augu apgraizīšanu, tāpēc ķeramies pie grieznēm. Interesanti, ka grieznes pirmo reizi lietotas jau 1815.gadā Francijā vīnogulāju apgriešanai. Kopš tā laika šis dārzniecības instruments tiek uzskatīts par vienu no svarīgākajiem ikviena dārzkopja arsenālā.

Dārza griežņu veidi:

Ir vairāki griežņu veidi, kas paredzēti dažādu dārza darbu veikšanai. Vispopulārākās ir grieznes ar paralēliem, ieliektiem asmeņiem, kā parastajām šķērēm, jeb klasiskās dārza grieznes. Tās ir ideāli piemērotas svaiga koka griešanai gadījumos, kad nepieciešams nodrošināt akurātu un precīzu griezumu.

Laktveida grieznes ieteicams lietot sausu un cietu koku griešanai. Pateicoties asākiem un šaurākiem asmeņiem, šīs grieznes ļauj griezt ar lielāku spiedienu. Turklāt apakšējais asmens kalpo kā nekustīgs atbalsts augšējam asmenim un uzņem tā spiedienu. Tādējādi griešanas kustība tiek veikta precīzi, papildus pasargājot augu.

Pārnesuma mehānisma veida griezņu pamatā ir sviras un spēka pārnesuma mehānisms. Grieznes ar sviras pārnesuma mehānismu ļauj griezt resnus zarus ar pavisam nelielu piepūli. Savukārt grieznes ar spēka pārnesuma mehānismu (tas savieno rotējošu rokturi un asmeņus) nodrošina maksimālu griešanas spēku. Tas ir it īpaši noderīgi sievetēm, kuras nav spēcīgu roku īpašnieces.

Pieejamas arī grieznes ar sprūdrata mehānismu - tās ir universālas, paredzētas, lai grieztu gan dzīvus, gan sausus zarus ar diametru līdz 3 cm. Sprūdrats ir zobrata mehānisms ar ierobežotu kustību, kas ļauj nogriezt zarus viena vai vairāku  griezienu laikā, atkarībā no tā resnuma.

Kā izvēlēties dārza grieznes?

Izvēloties grieznes, vajadzētu pievērst uzmanību diviem svarīgākajiem nosacījumiem. Pirmais - materiāls, no kā tiek izgatavoti asmeņi, to asums un izturība. Paši uzticamākie instrumenti ir izgatavoti no nerūsējošā oglekļtērauda. Otrais nosacījums, kas nav mazāk svarīgs, ir nepieciešamība pirms iegādes inventāru izmēģināt, lai izvēlētos instrumentu, kurš būs vispiemērotākais jūsu rokām. Ja jums būs neērti strādāt ar griešanas instrumentu, tas var ne tikai ietekmēt griešanas kvalitāti, bet arī radīt traumas.

Kā apkopot dārza grieznes?

Jebkuri, pat vislabākie instrumenti, ar laiku nolietojas un zaudē asumu, jo sevišķi dārza grieznes vai šķēres, kas tiek regulāri izmantotas griešanai un bieži vien tiek pārslogotas, griežot pārmērīgi resnus zarus. Ja griešanas laikā pamanāt, ka asmeņu malas vairs nav tik akurātas, un starp tiem sāk iestrēgt augu paliekas, tad ir pienācis laiks tos uzasināt. To paveikt nav sarežģīti un tas ir krietni lētāk, nekā pirkt jaunu instrumentu.

Nomazgājiet grieznes ar siltu ziepjūdeni un noslaukiet sausas. Jebkurus netīrumus (sakaltušus netīrumus, rūsu utt.) nepieciešams notīrīt ar smilšpapīru vai šķīdinātāju. Svarīgi nodrošināt, lai pirms asināšanas asmeņi būtu tīri. Asināšanu var veikt ar vīli, smilšpapīru vai speciālu asinātāju. Lai vieglāk būtu saglabāt pareizu asināšanas leņķi, asināmo asmeni, izņemot griešanas malu, nepieciešams nokrāsot ar melnu flomāsteru. Kustībām asināšanas laikā jābūt plūstošām. Asinot klasiskas grieznes, vīles kustība jāveic perpendikulāri asmenim, bet laktveida griežņu gadījumā - paralēli asmenim. Noslēdzošās kustības veicam asmens otrajā pusē ar asu leņķi, lai iztīrītu griešanas malu. Pēc notīrīšanas visas daļas nepieciešams iesmērēt.

Dārza instrumenti, kas tiek pareizi kopti, darbojas labāk un ilgāk. Pats svarīgākais noteikums ir vienkāršs - nekad instrumentu neatstājiet netīru. Lāpstas, dakšas, grābekļus un citus dārzainstrumentus, kas paredzēti darbam ar augsni, noskalojiet ar tekošu ūdeni. Grieznes un līdzīgus griešanas instrumentus pēc darba notīriet ar tīru lupatu. Ziemas periodā instrumentus ieteicams uzturēt sausā telpā, kur temperatūra ir virs nulles.

Tīriet un asiniet savus instrumentus regulāri, tad strādāt ar tiem būs vieglāk un patīkamāk! Savukārt jūsu augi pateiksies jums ar skaistu ziedēšanu un augļu došanu.

Veiksmīgu sezonu!

Papildu informācija par Fiskars:

Aleksandra Kostjukoviča

Fiskars konsultante sabiedrisko attiecību jautājumos

Tālr. 67240571

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 

Par Fiskars

Fiskars ir dibināts 1649.gadā Fiskars ciemā, Somijā. Gadu gaitā Fiskars ir kļuvis vienu no vadošajiem uzņēmumiem pasaulē, kas piedāvā Somijas augstākās kvalitātes un dizaina produktus mājas, dārza un ārpustelpu vajadzībām. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un materiālus darbarīku ražošanā, Fiskars tiecas samazināt slodzi un piepūli dārza darbu laikā un padarīt darbus ērtākus un vienkāršākus, lai darbs dārzā kļūtu vieglāks, efektīvāks un baudāmāks.Fiskars ir Somijas vecākais uzņēmums un tā apgrozījums 2012.gadā bija 748 miljoni eiro. Fiskars vairāk kā 20 valstīs strādā aptuveni 4100 darbinieku.Plašāka informācija: www.fiskarsgroup.com

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 14 aprīlis 2014 23:26
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.