Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 419 viesi 

free counters

Arbūzi un melones – vasaras mīlas auglis!

Pašreiz arbūzu un meloņu audzētājiem ir salīdzinoši maz informācijas par veikalos nopērkamajām arbūzu un meloņu sēklām. Katrs iesācējs grib izaudzēt lielu, saldu un sulīgu meloni vai arbūzu. Ieejot veikalā, tirgū vai, aplūkojot interneta veikalu piedāvājumu, pieredzes bagātākam audzētājam radīsies daudz jautājumu.

Divi jautājumi, kurus vērts uzdot sev:

„Ko es vēlos izaudzēt no arbūzu un meloņu sēklām?”

„Kur es audzēšu arbūzus un melones?”

Ar jautājumu „Ko es vēlos izaudzēt no arbūzu un meloņu sēklām?” ir jārod atbilde un konkrēti jāformulē savs mērķis, ja Jums ir nepieciešams iegūt iespējami agrāku arbūzu un meloņu ražu, būs jāpiemeklē agrīnas šķirnes, ja Jūs gribēsiet augli ar iespējami lielāku masu, tad ņemiet vērā, ka tie ir vēlīnu šķirņu vai hibrīdu augļi, kuri sliktās vasarās var nenogatavoties. Ja cilvēks vēlās vienkārši garšīgus augļus, tad var nepievērst lielu uzmanību augļu masai, bet jāatcerās, ka augļu masa ļoti atšķiras un bilde uz sēklu paciņas pilnībā neattēlo iespējamo iznākumu.

Uz otro jautājumu jāatbild ļoti tieši, jāsaprot tas, kur Jūs audzēsiet savus stādus un iegūsiet ražu. Tā var būt siltumnīca (apsildāma vai neapsildāma), tā var būt lecekts, atklāts lauks, atklāts lauks ar agrotīkla segumu, tas var būt balkons, komposta kaudze, pods, kas vien ienāk parātā! Te atkal nedrīkst aizmirst to, ka šiem ķirbju dzimtas augiem ir plaša sakņu sistēma, tiem ir vajadzīgs liels augsnes daudzums, augsnei jābūt labi aerētai un drenētai, jāatvēl pati saulainākā vieta, vēlama dienvidu nogāze, augi ir jāsargā no valdošajiem vējiem.

Kad esat tikuši ar šiem ļoti grūtajiem, bet ļoti svarīgajiem jautājumiem galā, varat ķerties pie sēklu sķirņu un hibrīdu piemeklēšanas.

Sēklas var iegādāties veikalos, gadatirgos, interneta veikalos un noliktavās.

Gatavojamies sēt!

Spriežot pēc maniem novērojumiem, arbūzu sēklas sadīgst vidēji 10 līdz 11 dienu laikā, meloņu sēklas 5-7 dienu laikā. Svarīgi, lai sēklas būtu jaunas un diedzētas pareizos un nemainīgos apstākļos. Paši dēsti izaug vidēji 25 vai 26 dienu laikā.  Tātad sēšana jāuzsāk mēsnesi pirms gaidāmās izstādīšanas. Latvijā uz lauka stādus iespējms izstādīt jau maija vidū, ja tos kārtīgi apsedz un laicīgi iesilda augsni. Es sēklas izsēju aprīļa sākumā.

Sēklas sašķiroju, saskaitu cik daudz dēstu man būs nepieciešams. Parasti uz vienu kvadrātmetru izstādu vienu augu, bet var izstādīt arī divus augus uz kvadrātmetru.  Sagatavoju podiņus vai kasetnes. Iepriekšējā dienā iepildu dzesētās kūdras substrātu, ļoti labi noder parastais augsnes maisījums gurķiem, iepildītajos trauciņos pievienoju trihodermīnu, visu saleju ar siltu ūdeni, uz nakti sasedzu ar plēvi. Šajā laikā trihodermīns uzbriest, sāk attīstīties micēlijs. Viņš veido labvēlīgu vidi auga sakņu attīstībai, nomāc nelabvēlīgās sēnes.

Sēklas jāiemērc siltā ūdenī. Vēlams tās kodināt kālija permanganāta 10 % šķīdumā.  Ja neesat bioloģiskās saimniekošanas piekritējs, varat sēklas apstrādāt ar pulverveida fungicīdu.

Sēklas iesēj marķētos podiņos. Podiņus vislabāk aplaistīt ar pulverizatoru, tad neizskalojas zeme. Laistīšanai jāizmanto silts ūdens, apmēram 24° C silts. Sējumus sasedz ar plēvi vai stiklu un novieto 22°-24°С siltā vietā. Tagad jāseko, lai uz plēves vai stikla veidotos neliela rasa, kuras pilītēm jābūt smalkām, tām nevajadzētu būt ļoti lielām rasas lāsēm, tas liecina par pārlieku siltumu dēstu kastēs un podos. Reizi dienā sējumi ir jāvēdina.

Tiklīdz parādās pirmais dīgsts, rūpīgi jāseko, lai tā augšanai netraucētu plēve, vislabāk to uzreiz noņemt, tajā var arī izdurt caurumus.

Augi ir regulāri jāgroza, tiem jāseņem maksimāls saules daudzums, jo tiem ir tendence vājā apgaismojumā izstīdzēt, ja tas notiek, ir jāpalielina apgaismojuma intensitāte vai jāpārvieto gaišā, bet vēsākā vietā, lai aizkavētos augšana. Jāseko, lai dēsti neiekalst, zemei ir jābūt mitrai, bet ne pārmitrai. Starp dienas un nakts temperatūrām jāveidojas  apmēram 4 – 6 °C starpībai. To var viegli nodrošināt, ja augi dienas laikā atrodas tiešos saules staros. Nedrīkst augus apsmidzināt tiešā, karsējošā saulē, jo tad augi var saņemt saules apdegumu, kā arī, ja augi tikuši laistīti, tiem, naktij iestājoties, ir jābūt sausiem, laistīšanai izmanto siltu ūdeni. Pēc 25 dienām kopš uzdīgšanas dēstiem jābūt drukniem, neizstīdzējušiem, ar 3 īstām lapiņām. Jau divu īsto lapiņu stadijā augus nepieciešams norūdīt, pa dienu iznesot tos ārā vai atverot vēdlogu, ja nepieciešams, tos var apsegt ar agrotīklu.  Kad meloņu dēstiem izveidojas trīs ītsās lapiņas, to galotni apkniebj. Arbūzu dēstiem galotnes nav jāapkniebj!

Zemes sagatavošana un stādīšana

Ja plānots audzēt melones un arbūzus siltumnīcā, laicīgi jāveic siltumnīcas dezinfekcija, zemei, kurā tiks audzēti arbūzu un meloņu stādi jābūt tīrai no nezāļu sēklām un saknēm. Siltumnīcas sijas un sienas jādezinficē ar karstu tvaiku vai speciāli tam paredzētiem insekticīdiem un fungicīdiem.

Ja plānots arbūzus un melones stādīt uz atklāta lauka, vislabāk laicīgi iesildīt augsni. To var veiksmīgi izdarīt ar melno plietilēna plēvi. Aprīlī, kad iespējams uzsākt darbu ar augsni un nav ļoti mitrs. Augsne ir jāuzrok, jāielabo ar komposta trūdzemi, var pievienot labi nostāvējušos kūtsmēslus. Augsni nolīdzina un apsedz ar melno plēvi, pieraušot plēves malām augsni. Tā melnā plēve pievelk saules gaismu un augsne uzsilst. Plēvi pēc vismaz divām nedēļām var noņemt, bet var atstāt un stādīt stādus iepriekš izdurtos caurumos dēstiem. Tādā gadījumā nebūs nepieciešama ravēšana, augi tiks pasargāti no liekā ūdens daudzuma, augsne tiks sildīta visu sezonu, ap augiem neveidosies dubļu kārta stipra lietus laikā.

Stādīšana

Pirms stādīšanas jāpārliecinās vai izaudzētie dēsti ir pietiekamā daudzumā, jāizveido stādīšanas plāns. Jāpārbauda vai stādiem nav tīklērču un citu kaitēkļu.

Siltumnīca stādus stāda atklātā dobē vai augsnes maisos ar vismaz 40 cm attālumu, sākumā izrok bedrīti, kura atbilst stāda sakņu kamola lielumam, tad ieber nedaudz trihodermīna, var pievienot svaigi pļautu zāli vai komplekso granulēto mēslojumu un ielej ūdeni. Kad ūdens iesūcies, bedrītē ieliek dēstu, pierauš augsni un nedaudz uzspiež no bedrītes ārējās malas. Kad iestādīti visi stādi, tos aplej ar ūdeni, ieteicams izmantot lejkannas vai šļūtenes ar strūklu sadalošiem uzgaļiem, jo tad netiek izskalotas bedres stādāmajā dobē. Ūdens temperatūra nedrīkst būt aukstāka par ārējas vides temperatūru.

Izstādot dēstus uz aklāta lauka, jāizvērtē stādīšanas attālums, parasti vienu stādu izstādu uz vienu kvadrātmetru, bet var izstādīt arī ciešāk. Tas ir atkarīgs no arbūziem un melonēm atvēlētās zemes platības.  Ja turpmākai audzēšanai netiek izmantota melnā plēve, tad stādīšana notiek tā pat kā siltumnīcā. Ja melnā plēve tiek atstāta kā mulča, tajā izveido caurumus dēstiem, turpmākā stādīšana notiek tā pat kā siltumnīcā un uz lauka bez melnās plēves mulčas. Visus stādījumus, kuri atrodas uz lauka ir jāapsedz ar agrotīklu.

Turpmākā apkopšana

Siltumnīcā dēsti jāuzsien vertikāli vai jāļauj siepties pa zemi. Ja tiek izmantota pirmā metode, ieriesušies augļi jāiekar tīkliņos. Siltumnīcā vēdināšana ir obligāta, jo karstumā ziedi kļūst sterili un nespēj apputeksnēties. Tāpēc siltumnīcā nepieciešams radīt ļoti labu gaisapmaiņu. Melonēm apkniebj sānu galotnītes virs trešās vai piektās lapas.

Uz lauka nav nepieciešama  uzsiešana, augus, ja nepieciešams, regulē, pārkārto stīgas. Melonēm nepieciešams apkniebt sānu zaru galotnes virs trešās vai piektās lapas, jo sievišķie ziedi veidojas uz sānu dzinumiem.

Apputeksnēšana

Mākslīgā appute ir vēlama, jo tā mēs varam panākt agrāku arbūzu un meloņu ražas nogatavošanos. Tā mēs varam būt pārliecināti par to, ka būs aizmetušies jaunie augļaizmetņi. Siltumnīcā appute jāveic obligāti.

Jāizšķir sievišķo un vīrišķo dzimumu ziedus. No sievišķajiem ziediem turpmāk veidojas melone vai arbūzs, tāpēc tiem zem ziedlapām ir uzbriedusi auglenīca, vīrišķāijiem ziediem tādas nav. Lai veiktu apputi ir jāpārnes ziedputekšņi no vīrišķā zieda uz sievišķā zieda drīksnu.

Augļu raža

Kad augļi sāk augt, siltumnīcā tie jāuzsien, uz lauka melonēm jāpaliek putuplasta vai koka dēlītis. Melones nogatavojas pilnībā tad, kad tās sāk mainīt krāsu un to augļi sāk izdalīt specifisku, melonēm raksturīgu aromātu. Arbūzu gatavību nosaka pēc vītes, kura sakalst pie augļkātiņa, vēlāk sakalst pats kātiņš pie pašas ogas, veidojas mazs, brūns grezdens. Tad arbūzs ir pilnībā gatavs. Izbaudiet mirkli, tas bija tā vērts!

Rudens

Rudenī visi augi jānovāc, jākompostē vai, ja radušās slimības, jāsadedzina. Zeme jāuzrok, plēve jāizžāvē saulē un jānotīra, jāsaloka un jānoliek tumšā, vēsā vietā līdz nākamajam gadam. Siltumnīcā ieteicama zemes virskārtas nomaiņa.  Nākamajā gadā uz lauka nav vēlams audzēt arbūzus, melones un citus ķirbjaugus tur, kur tie auguši iepriekš, tajā vietā ieteicams stādīt pākšaugus un citus kultūraugus, tā ievērojot augu seku, tas atveseļo augsni un sagatavo lielisku vietu jaunajiem arbūzu un meloņu stādiem.

Jaunajā audzēšanas vietā rudenī ieteicams iestrādāt komposta augsni, ja nepieciešams, veikt augsnes papildu ielabošanu.

Veiksmi!

Jānis Haļzovs


Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 23 februāris 2015 03:29
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.