Mēness fāze

Partneri

Reklāmkarogs
Dārzs un vide
Dārzu un apstādījumu projektēšana ierīkošana un kopšana

ĶNUP
Ķekavas novada uzņēmēju padome

Mārupes uzņēmēji
Biedrība "Mārupes uzņēmēji"

FACEBOOK

Tiešsaitē?

Šobrīd klātienē ir 392 viesi 

free counters

Joprojām dramatiski augsts pacientu skaits ar ķermeņa daļu amputācijām

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā joprojām saglabājas dramatiski augsts to pacientu skaits, kuriem nepieciešama mikroķirurgu palīdzība pēc dažādu ķermeņa daļu dragātiem ievainojumiem un amputācijām. Šo pacientu skaits strauji pieauga martā, sasniedzot vidēji 90 gadījumus arī katrā turpmākajā mēnesī (salīdzinoši pērn aprīlī un maijā tie bija 48 gadījumi katrā). Kopumā 19 gadījumos palīdzība tika sniegta bērniem.

Mikroķirurgi to saista ar aktīvo āra darbu sākšanos, kuros tiek izmantoti zāģi, cirvji, pašrocīgi pielāgotas leņķa slīpmašīnas tam neparedzētiem darbiem, zāles pļāvēji utml., jo lielākajā daļā gadījumu šādiem pacientiem ir konstatēti traumatiski rokas bojājumi - nereti dragāta rakstura brūces, kas nozīmē, ka iespējas palīdzēt ir ierobežotas un cilvēks var zaudēt pirkstus vai to galus, vai radīt smagus kropļojošus defektus uz visu atlikušo dzīvi. Ārsti savā praksē ir novērojuši, ka nereti šīs traumas tiek gūtas, ķeroties pie darba pēc alkohola lietošanas.

Lai pasargātu sevi un citus no bīstamām situācijām darbā ar dārza tehniku, mediķi un tehnikas tirgotāji ikvienu aicina atcerēties 3 zelta likumus drošam darbam dārzā:

  1. Nestrādā dzērumā!
  2. Redzi un zini, ko dara Tavs bērns!
  1. Izmanto tehniku tikai tam paredzētiem mērķiem un remontu uztici profesionāļiem!

Projekta „Dārza tehnikas eksperti” vadītājs Mārtiņš Jaudzems: „Pats galvenais nosacījums ir izmantot tehniku tam paredzētajam nolūkam, kā arī ievērot darba drošību. Cilvēki dažkārt nemaz neaizdomājas, ar kādu ātrumu griežas rotējošie asmeņi pļaujmašīnām, mauriņa traktoriem un trimmeriem, un kādas traumas tie var radīt; diezgan vieglprātīga ir arī attieksme pret speciālo aizsarglīdzekļu izmantošanu. Patiesībā tie būtu nepieciešami arī pļaujot mauriņu - parasts zāles pļāvējs rada vidēji 90 dB troksni, un ausu aizsarglīdzekļi jāizmanto jau pie 85 dB trokšņu līmeņa. Ja rokās ir motorzāģis, aizmirstiet par „iešļūcenēm” un īsām biksēm! Motorzāģa ķēdes griešanas ātrums ir līdz pat 28 metriem sekundē. Tādā ātrumā pietiek ar mazāk nekā sekundi, lai rastos nopietns savainojums. Arī tehnikas remonts būtu jāuztic profesionāļiem, nevis jānodarbojas ar pašdarbību. Radošās izpausmes ļoti labi varam redzēt servisā, piemēram, nolūzis pļaušanas nazis tiek piestiprināts ar parastu stiepli. Darbojoties lielā ātrumā, šāds stiprinājums viegli var attaisīties. Jebkura tehnika, īpaši rotējoši griezējinstrumenti, bērna rokās kļūst bīstama. Tāpēc vecākiem būtu rūpīgi jāpārdomā, vai savai atvasei jau drīkst uzticēt šādus dārza darbus.”

„Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) augstu novērtē un atbalsta ikvienu iniciatīvu, kas vērsta uz sabiedrības izglītošanu, īpaši tās neaizsargātāko daļu – bērniem. Vasara ir laiks, kad bērnu traumatisms pastiprināti pieaug. Parasti lielākā uzmanība tiek pievērsta ķiveru, locītavu sargu u.c. drošības līdzekļu lietošanai bērnu aktīvās atpūtas laikā. Taču ne mazāk bīstama ir bērnu atstāšana bez uzraudzības vietās, kur notiek aktīvs darbs vai strādā dažādi mehānismi. Bērnus vilina viss krāsainais, kustīgais, rūcošais un, piemēram, zāles pļāvējs var šķist ļoti interesants izpētes objekts. Aicinām vecākus un citus pieaugušos būt vērīgākiem un apsvērt potenciālos apdraudējumus, kas var skart bez uzraudzības atstātos bērnus mājās un dārzā. Neliels pārdomu mirklis var nozīmēt izglābtu veselību vai dzīvību. Un atcerēsimies – ja mēs domājam, ka ar mums vai mūsu tuviniekiem nekas tāds nevar notikt, tad tieši tāpat domāja arī tie, ar kuriem nelaime diemžēl jau ir notikusi”, uzsver VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere.

Mediķi vērš uzmanību uz to, ka liela nozīme norauto ķermeņa daļu veiksmīgai piešūšanai, ir pareizai traumētās ekstremitātes saglabāšanai līdz nokļūšanai medicīnas iestādē. Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir vienīgā vieta Latvijā, kur 24 stundas diennaktī tiek sniegta mikroķirurģiska palīdzība pacientiem ar amputētām ķermeņa daļām.

Primāri veicamie pasākumi:

  1. Atrast amputēto ķermeņa daļu;
  2. Ietīt tīrā audumā;
  3. Ielikt hermētiskā konteinerā vai polietilēna maisiņā; to visu ievietot citā konteinerā vai polietilēna maisiņā, kas pildīts ar ūdeni, kurā peld ledus gabaliņi;
  4. Neaizmirst amputēto segmentu paņemt līdzi uz medicīnas iestādi!

Norautā pirksta replantāciju var veikt 10-12 stundu laikā pēc negadījuma, plaukstas - 6 stundu laikā, augšdelma 3- 4 stundu laikā. Ja amputētā ķermeņa daļa tiek pareizi atvēsināta, laiks, pēc kura var veikt replantāciju, gandrīz divkāršojas.

Jāatceras:

  1. Nelikt amputēto segmentu tieši uz ledus! Tādējādi amputētā ķermeņa daļa var apsalt un neatgriezeniski tikt sabojāta;
  2. Nelikt amputēto daļu tieši ūdenī vai jebkādās dezinficējošās vielās (alkohols, jods, briljanta zaļais utml.);
  3. Amputēto ķermeņa daļu nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt!

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ievesto pacientu skaits

ar dažādu ķermeņa daļu dragātiem ievainojumiem un amputācijām

Laiks

2013

2014

Janv

54

57

Febr

63

54

Mar

74

91

Apr

48

87

Mai

48

90

Par projektu Dārza tehnikas eksperti

www.darzatehnikaseksperti.lv ir informatīva interneta vietne, kurā pieejama informācija par aktuālajiem jaunumiem dārza tehnikas produktu klāstā, kā arī praktiski noderīgi padomi par tehnikas izvēli, tās kopšanu un darba drošību. Ikviens var uzdot sev interesējošus jautājumus pieredzējušiem un zinošiem profesionāļiem, kuri ieteiks vislabākos risinājumus.

Papildu informācija:

Inguna Potetinova
Preses sekretāre
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālr. 67042616, 26476141
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
www.aslimnica.lv
twitter: @Aslimnica

Elīna Neimane
Sabiedrisko attiecību speciāliste
„Dārza tehnikas eksperti”
Tālr.: 6724 5590; 25423526
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
www.darzatehnikaseksperti.lv
draugiem.lv/darzatehnikaseksperti

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 16 jūnijs 2014 10:42
 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

on-line.lv Яндекс.Метрика
Vides dizains created with Vides Dizains.